Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Resi beyı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Iyilik Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yeniden aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Henüz sonrasında öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan dirlikına temellamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları ortada Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 yılları ortada Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Asamble Tababet ve Sağlık Bilimleri Eğitim Konseyi çıbankanlığı, UMEMPS (Orantı Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) riyaset ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Resi bey Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Dümen Kurulunda vazife almaktadır. çıbankanlığını da yapmış evetğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri mahirından biri olarak ikrar edilmektedir. 2019 yılında dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin iştirakıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam devre temelkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda ihtimam ettiği iki senenin nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA temelkanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan gerçekten ahit almıştır. Başkaca Iyilik Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun çıbankanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak vazife yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir